Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 57.2" × H: 34.4" × D: 11.7" |
| Dimensions (without stand) | W: 57.2" × H: 33" × D: 2.8" |
| Weight (with stand) | 28.9 lbs |
| Weight (without stand) | 28.4 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 888143023205 |
| Best Buy SKU | 6647936 |