Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 40" class |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 35.1" × H: 21.9" × D: 7.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 35.1" × H: 20" × D: 2.8" |
| Weight (with stand) | 10.6 lbs |
| Weight (without stand) | 10.4 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 829610009476 |
| Best Buy SKU | 6670264 |