Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 32" class |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 28.2" × H: 18.4" × D: 7.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 28.2" × H: 16.6" × D: 2.7" |
| Weight (with stand) | 7.7 lbs |
| Weight (without stand) | 7.5 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 829610009469 |
| Best Buy SKU | 6673079 |