Specifications
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 42" class (42.1" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Other |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 36.7" × H: 22.7" × D: 6.7" |
| Dimensions (without stand) | W: 36.7" × H: 21.3" × D: 1.6" |
| Weight (with stand) | 22.3 lbs |
| Weight (without stand) | 21.6 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 195174140918 |
| Best Buy SKU | 6673131 |