Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 75" class (74.5" actual) |
| Resolution | 8K (8K (4320p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 4 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 65.7" × H: 40.3" × D: 11.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 65.7" × H: 37.4" × D: 0.7" |
| Weight (with stand) | 96.3 lbs |
| Weight (without stand) | 70.3 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 887276822402 |
| Best Buy SKU | 6576410 |