Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 55" class (54.7" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | No |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 49.4" |
| Dimensions (without stand) | W: 49.4" × H: 28.7" × D: 3.5" |
| Weight (without stand) | 47 lbs |
| Model Year | 2018 |
| UPC | 842822039482 |
| Best Buy SKU | 6297105 |