Specifications
| Display Type | LCD |
|---|---|
| Screen Size | 55" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | No |
| HDMI Inputs | 2 |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 50.5" |
| Dimensions (without stand) | W: 50.5" × H: 29.7" × D: 5.5" |
| Weight (without stand) | 101 lbs |
| Model Year | 2022 |
| UPC | 842822045445 |
| Best Buy SKU | 6416867 |