Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 75" class (74.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 66" × H: 41.1" × D: 41.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 66" × H: 37.8" × D: 3.4" |
| Weight (with stand) | 50.9 lbs |
| Weight (without stand) | 50.3 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 888143018348 |
| Best Buy SKU | 6577000 |