Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 75" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| Surround Formats | Dolby Digital |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 600mm |
| Dimensions (with stand) | W: 67.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 67.6" × H: 39.7" × D: 4.8" |
| Weight (without stand) | 167.6 lbs |
| Model Year | 2023 |
| UPC | 4897093218834 |
| Best Buy SKU | 6541759 |