Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 57.2" × H: 35.3" × D: 11.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 57.2" × H: 33.1" × D: 3" |
| Weight (with stand) | 33.5 lbs |
| Weight (without stand) | 33.1 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 888143019192 |
| Best Buy SKU | 6577001 |