Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 50" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Surround Sound |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 44.3" × H: 26.7" × D: 9" |
| Dimensions (without stand) | W: 44.3" × H: 25.4" × D: 1" |
| Weight (with stand) | 26.9 lbs |
| Weight (without stand) | 26 lbs |
| Model Year | 2022 |
| UPC | 400065875238 |
| Best Buy SKU | 6587523 |