Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 75" class (74.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby Digital |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | No VESA wall mount pattern |
| Dimensions (with stand) | W: 65.9" |
| Dimensions (without stand) | W: 65.9" × H: 38" × D: 1.2" |
| Weight (without stand) | 68.3 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 846042097307 |
| Best Buy SKU | 6590119 |