Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 75" class (75.1" actual) |
| Resolution | 8K (8K (4320p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 3 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 65.6" × H: 40.2" × D: 14.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 65.6" × H: 37.7" × D: 1.2" |
| Weight (with stand) | 86 lbs |
| Weight (without stand) | 83.8 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 195174084267 |
| Best Buy SKU | 6578048 |