Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 75" class (74.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 5 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 3 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 66.4" × H: 39.2" × D: 12.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 66.4" × H: 38" × D: 1.1" |
| Weight (with stand) | 68.2 lbs |
| Weight (without stand) | 67.7 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 887276954066 |
| Best Buy SKU | 6613686 |