Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 55" class (54.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| Surround Formats | Dolby Digital |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 51.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 51.3" × H: 30.5" × D: 4.9" |
| Weight (without stand) | 91 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 4895257103736 |
| Best Buy SKU | 6618394 |