Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 85" class (84.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 75.6" × H: 44.6" × D: 17.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 75.6" × H: 43.5" × D: 1.4" |
| Weight (with stand) | 110.9 lbs |
| Weight (without stand) | 110.9 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 888143021881 |
| Best Buy SKU | 6621203 |