Specifications
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 77" class (77.8" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 67.7" × H: 41.6" × D: 12.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 67.7" × H: 38.9" × D: 2" |
| Weight (with stand) | 51.8 lbs |
| Weight (without stand) | 50.5 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 195174077221 |
| Best Buy SKU | 6578055 |