Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Not Applicable |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | No VESA wall mount pattern |
| Dimensions (with stand) | W: 58.2" × H: 53.6" × D: 19.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 58.2" × H: 34.5" × D: 11" |
| Weight (with stand) | 83.3 lbs |
| Weight (without stand) | 80.7 lbs |
| Model Year | 2022 |
| UPC | 887276645827 |
| Best Buy SKU | 6505534 |