Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 55" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Other |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.5" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.5" × H: 27.8" × D: 3.9" |
| Weight (without stand) | 30.6 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 735029275282 |
| Best Buy SKU | 6648415 |