Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 75" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, HDR 10, HDR 10 |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 66.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 66.3" × H: 38.4" × D: 3.5" |
| Weight (without stand) | 89.3 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 810191902737 |
| Best Buy SKU | 6662910 |