Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 27" class |
| Resolution | (1440p) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | No |
| HDMI Inputs | 1 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 3 |
| VESA Mount | No VESA wall mount pattern |
| Dimensions (with stand) | W: 24.5" × H: 49.8" × D: 15.7" |
| Dimensions (without stand) | W: 24.5" × H: 14.3" × D: 1.1" |
| Weight (with stand) | 33.5 lbs |
| Weight (without stand) | 9.5 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 195174124598 |
| Best Buy SKU | 6666138 |