Specifications
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 42" class (41.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 36.8" × H: 23.9" × D: 8.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 36.8" × H: 21.4" × D: 1.6" |
| Weight (with stand) | 19.2 lbs |
| Weight (without stand) | 18.3 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 887276842066 |
| Best Buy SKU | 6578067 |