Specifications
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 55" class (55.2" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.1" × H: 29.8" × D: 9.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.1" × H: 27.7" × D: 1.8" |
| Weight (with stand) | 35.1 lbs |
| Weight (without stand) | 31.1 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 195174137130 |
| Best Buy SKU | 6673121 |