Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 32" class |
| Resolution | HD (HD (720p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | No |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 29" × H: 18.3" × D: 7.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 29" × H: 17.2" × D: 3.3" |
| Weight (with stand) | 10.4 lbs |
| Weight (without stand) | 10.3 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 195174081051 |
| Best Buy SKU | 6578177 |